Причината не била в по-високото ниво на образованост
Снимка: Guliver / iStock
Причината, поради която жените отлагат майчинството, се явява социалното положение, а не образованието, както се смяташе, съобщава deti.mail.ru.
Това изяснили изследователи от университетите в Оксфорд, Англия, и Гронинген, в Холандия. Текстът е публикуван в сп. "Demography".
В изследването са използвани данни от Националната служба по статистика на Великобритания за жените, родени между 1944 и 1967 година. Учените аналазирали алгоритъмът на въвлеченост в образованието и се опитали да установят как то влияе на репродуктивното поведение. Също сравнили историята на фертилното поведение на 2700 жени-близнаци от най-големия регистър на близнаци на Обединеното кралство.
След края на Втората световна война средната възраст на първото раждане в Европа и САЩ се увеличила с 4-5 години, паралелно се увеличавала и въвлечеността на жените в образованието. Средната възраст на края на учебния процес също растяла до края на целия ХХ век, но възрастта на първото раждане се променяла, без да зависи от това.
Например, майките-първескини оставали относително млади по време на бейби-бума, но били по-образовани в сравнение с предишните поколения. През 1960 се появили оралните контрацептиви, които също позволявали да се отложи майчинството.
Учените пресметнали: тези, които се родили след 1960 година, отлагали майчинството средно с 2,7 години повече в сравнение с тези, които се родили непосредствено след Втората световна война. При това за всяка допълнителна година обучение след 12-годишна възраст жените отлагали майчинството средно с 6 месеца.
В същото време съвсем неочаквано станало ясно, че основното влияние върху възрастта на първото раждане оказвала цялата семейна история - съчетанието на социални, икономически и генетични фактори. Образованието било причина за отлагането само в 1,5% от случаите.
Водещият автор д-р Феликс Тропф от департамента по социология на университета в Оксфорд подчертава, че семейството може да оказва на жената различен род подкрепа, което, несъмнено, може да повлияе на решението й да зачене. Освен това роднините предават гени, които определят репродуктивното поведение. Само по себе си образованието не оказвало значителен ефект.
Надя Горанова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари